Alan Adları

.agency: bir ajansın web adresi de etkileyici olmalı

“Dijital emlak” kavramı alan adının ne olduğunu açıklayan en güzel ifadelerden birisidir. Dijital dünyada sahip olduğunuz bu varlık, sizin görünen yüzünüzdür. Bu çağın gerektirdiği şekilde, iletişim kurmak istediğimiz kitleyle interaktif etkileşimin kapılarını açar size. Bu nedenle, sahip olduğunuz marka ya da firma isminden farklı bir alan adı seçmek doğru değildir.

Bu noktada birçok kişiyi zorlayan en önemli sorun markaları ile eşleşen .com uzantısına sahip alan adını elde edememek oluyor. Peki .com uzantısı olan bir alan adı almak zorunda mıyız? Bence hayır. Önemli olan markamızla uyumlu, gerçek anlamda bizi temsil edecek bir uzantıya sahip olmak. Markamızla eşleşmeyen bir .com uzantısına sahip olmaktansa, markamız ile eşleşen tanımlayıcı bir uzantıya sahip olmak bence daha avantajlı.

İşletmelerin dijital dünyadaki iletişimleri konusunda onlara yardımcı olan reklam ya da marka ajanslarını ele alalım. Bir marka ajansı için kendisine en uygun alan adı uzantısı nedir sizce? Birçok uzantı sayılabilir belki ama, en uygunu sanırım .agency uzantısı olur. Yeni uzantılar hala hak ettikleri noktaya ulaşamasa da, kullanım oranları gün be gün artış gösteriyor. Markasının faaliyet yürüttüğü iş kolunu birebir tanımlayan uzantılara sahip alan adları daha şık ve estetik bir görüntüye sahip oluyorlar.

Bir ajans özellikle jenerik bir marka ya da firma ismine sahipse, kendisine uygun bir .com uzantı bulması oldukça zor. Birkaç gün önce karşıma çıkan bir ajansın alan adını ele alalım. Ajansın ismi “Done”. İsmi duyar duymaz muhtemelen done.com alan adına sahip olamayacağını tahmin edebiliyoruz. “Done” ismine sahip tüm dünyadaki firma isimlerini bir düşünsenize. Bu firmaların hepsi de done.com için mücadele edecektir, ama içlerinden sadece bir tanesi bu alan adının sahibi. Ajans çok akıllı bir alan adı tercihi yaparak done.agency alan adını kendi dijital adresi olarak belirlemiş. Gayet güzel, şık ve akılda kalıcı bir seçim.

Dijital mecrada karşılaştığım çeşitli ajanslardan .agency uzantı seçimini yapan birkaç tanesi; expeer.agency, designflow.agency, vh.agency, desent.agency. Bu ajansların web sitelerini ziyaret ederseniz, güzel bir logo ile tamamlanmış .agency uzantısının ne kadar güzel sonuçlar verdiğini görebilirsiniz.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir