Alan Adları

Alan adlarının satış sürecinde pazaryerlerini kullanmanın avantajları

Pazaryerleri, alan adlarını satma niyetinde olan yatırımcılara çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlardan ilki, pazaryerlerinde yapılan anahtar kelime aramalarında alan adlarına ulaşılabilir olmasıdır. Alan adınızı herhangi bir pazaryerinde listelemediyseniz, alıcıların alan adınızı web tarayıcısına yazarak ulaşmasını beklemeniz gerekir. Ancak, birçok alıcının, satın alınabilecek alan adları için pazar yerlerinde arama yapma alışkanlığında olduğunu unutmamak gerekir. Alan adlarınızı ne kadar çok pazaryerinde listelerseniz alıcılara ulaşma şansınız o kadar artacaktır.

Pazar yerlerinin sunduğu ikinci avantaj ise, park hizmetlerinden yararlanabilmenizdir. Park sayfaları, alıcıları satın almaya motive eden birçok özellik içerir. Pazaryeri hesabınızda belirlediğiniz satış türü (Hemen Al, Teklif Ver veya Teklifli Hemen Al) park sayfasında görüntülenir. Ayrıca, pazaryerinin bu hizmeti sunması durumunda, iletişim bilgilerinizin park sayfasında görüntülenmesini sağlayabilir veya alıcılarla çevrimiçi sohbet edebilirsiniz.

Bazı pazar yerlerinin sunduğu üçüncü avantaj ise, daha önce alan adınızla ilgilenen alıcılara çeşitli hatırlatma mesajlarının gönderilecek olmasıdır. Örneğin, alan adınızın satış türünde veya fiyatında değişiklik yaptığınızda, bu alan adına daha önce teklif vermiş olan alıcılara bilgilendirme mesajı gönderilir. Aynı zamanda bir alıcının alan adınızı kendi alan adı izleme listesine eklemesi durumunda, alan adınıza henüz bir teklif sunmamış olsa bile, yaptığınız değişikliklerden kendisine bilgi verilir. Alan adınızla ilgilenen alıcılara bu tür bilgilendirici e-postalar göndermek pazaryerlerinin sağladığı çok önemli bir pazarlama aracıdır.

Anahtar kelime izleme listelerini kullanmak, faydalı yöntemlerden bir diğeridir. Bazı alıcılar anahtar kelimeleri hesaplarındaki izleme listelerine girerler. Bu anahtar kelimeleri içeren alan adları herhangi bir satıcının hesabına eklendiğinde, bu alıcılara e-posta ile bilgi verilir. Herhangi bir pazaryeri kullanmaya başlamadan önce, böyle bir izleme listesi hizmeti sunup sunmadıkları mutlaka öğrenilmelidir.

Pazaryerleri aynı zamanda satıcı ve alıcı arasında güvenli bir ticaret aracısı görevi de görür. Birçok alıcı, alan adını almadan satıcının banka hesabına ödeme yapmakta tereddüt etmektedir. Ancak aracı olarak bir pazaryerinin varlığı, alıcıların alan adı için ödeme yapmaları açısından rahatlatıcı ve teşvik edici bir faktördür.

***

Not: Dr. Mustafa Kuruşçu’nun bu yazısı daha önce farklı internet sitelerinde yayınlanmıştır.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir