Marka İsimleri

İstediğin Gibi “Sendeo”

Aygaz ve McKinsey işbirliği ile hayata geçen kargo şirketi Aykargo isim değişikliğine giderek Sendeo ismini aldı.

Aykargo, Aygaz’ın marka ismine atıfta bulunan, bu ismin sağladığı gücü arkasına alarak kullanabilme potansiyeline sahip bir isimdi. Kısa, akılda kalıcılığı yüksek ve hatta uzay çağına adım attığımız bir dönemde bu çağın gerektirdiği mesajları da bünyesinde barındıracak bir yapıya da sahipti.

Böyle bir marka isminin değiştirilip değiştirilmemesi ile ilgili tüketicilerin fikri sorulsa, bu sorunun yöneltildiği çoğunluk muhtemelen ismin değiştirilmemesi yönünde oy kullanırdı. Ama isim değişti. Değiştiğine göre; yerine gelen isim çok daha iyi olmalı, öyle değil mi?

Sonda vereceğimiz cevabı başta verelim. Evet, isim çok daha iyi. Neden mi?

Çünkü müşterisine ürünü güvenli şekilde teslim edeceği sözünü veren, çok önemli bir mesaj barındırıyor. Her markaya nasip olmayacak şekilde, marka ismini kullandığı sloganda da tekrar ediyor: “İstediğin Gibi Sende O”.

Marka ismi ile müşterisine, taşıdığı ürünü ulaştıracağı konusunda teminat veriyor. Sendeo markası, anlam olarak sadece ürünü ulaştırmakla kalmayacağı, aynı zamanda, tam zamanında ve zarar vermeden, güvenli bir şekilde teslimat yapacağı konusunda da bir teminat barındırıyor.

Karşımızdaki insana “O iş bende, merak etme sen” deriz ya, güven vermek için. İşte burada da marka kısaca “Sende o, merak etme” diyor.

Marka ismi ile birlikte markanın mesajını da iletebilmek kolay değildir. Mesajı iletebilirsiniz. Ama bu kadar kısa bir marka ismi ile mesaj iletebilmek zordur. Modern çağın marka isimleri arasında uydurma isimler oldukça yaygın kullanılıyor. Sendeo marka ismini ilk duyduğumuzda, uydurma bir isim olduğu, yabancı bir marka ismi olabileceği konusunda bir algı oluşuyor. Ancak kısa bir duraklamadan sonra, marka isminin bütün olarak anlamlı bir yapıya sahip olduğunu kavrıyorsunuz.

Tüketiciye sundukları vaadi, marka isimlerinde kısa, öz ve başarılı bir şekilde sunabilen şirketlerin artması dileğiyle…

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir