Marka İsimleri

Radisson Blu neden Radisson Blue değil?

Lüks otel zinciri Radisson Blu otellerinin sahibi Radisson Hotel Group’un hali hazırda dokuz otel grubu bulunuyor. Bu oteller; Radisson Collection, Radisson Blu, Radisson, Radisson RED, Radisson Individuals, Park Plaza, Park Inn by Radisson, Country Inn & Suites by Radisson ve prizeotel. Her bir otel zinciri farklı konseptlerde hizmet sunarak geniş yelpazede bir tüketici kitlesini hedefliyor.

Bu yazımızda Radisson Blu’nun marka ismini değerlendireceğiz. Radisson Blu markası 2009 yılında Radisson SAS otellerinin isim değişikliğine gitmesi ile doğdu. Otelin sahibi olan Carlson Rezidor Hotel Group marka ismini 2018 yılında Radisson Hotel Group olarak değiştirmişti.

2009 yılında Rezidor’un marka başkan yardımcısı olan Gordon McKinnon, Blu isminin, aşina olunan SAS’ın mavi kutu grafiğine benzeyen, onun yerini alacak, doğru görsel farklılaştırıcıyı bulmak için yoğun araştırmalar sonucunda ortaya çıkan en doğal tercih olduğunu belirtmişti. Gordon McKinnon, Rezidor’s Executive Vice President of Brands in 2009, stated that the name Blu emerged as the most natural choice from Rezidor’s intensively researched quest to find the right new visual differentiator to replace the familiar SAS ‘blue box’.  

Gordon McKinnon Radisson SAS’ın Radisson Blu’ya dönüşümü ile ilgili ayrıca şu ifadeleri kullanmıştı:

“Blu ismi ilk başta projenin çalışma başlığı olarak kullanıldı. Ancak çok geçmeden bunun aslında seçimlerin en doğalı olduğu anlaşıldı. Basit, kısa, konuyla ilgiliydi ve biz bunu aşırıya kaçırmadan, kimliğe belli bir modernlik katacak şekilde uyguladık.”

“En önemlisi, Radisson markasının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da ayırt edici özelliklerinin tanınan sembolü haline gelen ‘mavi kutu’ grafiğini koruyarak, özgün marka mirasımızı da destekliyor. Radisson Blu, benzersiz markamızın sürekliliğini korurken, gerçek konumunu ve gelecekteki hedeflerini daha doğru bir şekilde temsil etmek için önemli bir adım atıyor.” “Most importantly it also promotes our specific brand heritage by preserving the graphic ‘blue box’ which has become the recognised symbol of the distinctive characteristics of the Radisson brand in Europe, the Middle East and Africa. Radisson Blu preserves the continuity of our unique brand, while taking it that one essential step forward to more accurately represent its true position and future ambitions.” 

Blu ismi Blue’nun sonundaki “e” harfi düşürülerek “farklı yazım metodu” ile oluşturulmuş bir isim. Bu tarz bir tercihi flicker kelimesinin flickr şeklinde markalaşmasında da görüyoruz.

Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? Blue mu, blu mu?

Marka ismi ayrıştırıcı olmalı, jenerik kelimelerden uzak durmalı. Gerekirse jenerik kelimelere sadece sizi hatırlatacak ufak değişiklikler yapılarak oluşturulmalı. Radisson Blu markası da tam olarak bunu yapıyor. Ayrıca Blu logoda mavi kutunun içerisine yazılarak, logoya baktığınızda size mavi renk ile ilgili görsel bir mesaj veriyor. Zihnimizin Blu ile mavi renk arasında ilişki kurmasını sağlıyor. O nedenle, başarılı bir marka ismi tercihi olduğunu söyleyebiliriz.

Madem renklerden ilerliyoruz. Radisson Hotel Group’un bir diğer otel zinciri olan Radisson RED hakkında da bir şeyler söyleyelim.

Radisson Red otelleri, barlar, lobiler ve cesur renkli iç mekanlar gibi ortak alanlara odaklanarak, sunduğu hizmete daha fazla sanat, müzik ve modayı dahil eden “yaşı olmayan bir milenyum düşünce yapısına” sahip konukları hedefliyor.

Radisson RED’in web sitesinde bulunan tanıtım filminde NOT A COLOR, RED IS STYLE sloganı ile karşılaşıyoruz. Kırmızı renk burada sanat, müzik, moda ve milenyum düşünce yapısına gönderme yapan, bir stil göstergesi olarak sunuluyor.

Radisson RED otelleri marka ismi ile vermek istediği mesajı, sunduğu hizmete başarı ile yansıtıyor.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir