Alan Adları

X.COM ve X.AI: X ve Elon Musk’un Altın Çağı

Elon Musk’un yaşadığımız çağa damgasını vurduğu apaçık bir gerçek. Musk’ın teknolojiye meraklı bir kişiliği var ve girişimleriyle gündemde kalmayı seviyor. Kendisi SpaceX’in kurucusu, CEO’su ve baş mühendisi, Tesla Inc.’in CEO’su, ürün mimarı ve aynı zamanda Twitter’ın da sahibi.

Şirketleri için doğru alan adını seçmek Elon Musk için her zaman hassas bir konu olmuştur. Şirketlerinden biri olan Tesla, Tesla.com’dan önce TeslaMotors.com alan adını kullanıyordu. Musk, bir podcast’te Tesla.com alan adını satın almanın 10 yıl sürdüğünü açıkladı. 2018 yılında Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, Tesla.com alan adını satın almanın aslında 11 milyon dolara mal olduğunu ve inanılmaz bir çaba gerektirdiğini söyledi.

Bu yılın nisan ayında The Wall Street Journal, Musk’un X.AI adında bir yapay zeka şirketi kurduğunu duyurdu. X.ai şirketinin internet sitesini ziyaret ettiğimizde 12 Temmuz 2023 tarihli bir duyuru görüyoruz: “Bugün xAI’nin kurulduğunu duyuruyoruz. XAI’nin amacı evrenin gerçek doğasını anlamaktır. Önümüzdeki birkaç hafta ya da ay içerisinde daha fazla bilgi paylaşacağız.”

xAI şirketin adı, x.ai ise şirketin alan adı. Alan adlarının önemini burada net bir şekilde görülüyor. Markalaşmanın ve alan adlarının geleceğini tahmin etmek için bu durumun tartışılması alan adı sektörü açısından oldukça faydalı olacaktır. Burada kullanılan x.ai alan adı dünyanın en zengin adamı tarafından şirket adı olarak seçiliyor. Bu durum sadece .ai alan adı uzantısı için değil, diğer yeni gTLD’lerin tanıtımı için de büyük bir şans sunuyor.

Alan adlarının neden şirket adlarıyla tam olarak eşleşmesi gerektiği, alan adı sektörüne ilgi duyan kişiler tarafından birkaç on yıldır açıklanmaya çalışılıyor. Ve şimdi xAI vakası bize alan adlarının öneminin bundan çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Bir alan adı, uzantısıyla birlikte bir şirket adıyla eşleşiyor. Elbette bu ilk değil, bu tarz markalamayı seçen pek çok firma var. Ancak önemli olan nokta, bu seçimin çok ünlü bir iş insanı tarafından yapılmış olması.

Birkaç gün önce ai.com’un x.ai’ye yönlendirildiği fark edildi. Artık ai.com’u ziyaret ettiğinizde x.ai’ye ulaşıyorsunuz. Alan adı sektörüne ilgi duyan kişiler, Twitter’da Elon Musk’un ai.com’u satın alıp almayacağını tartıştılar. Muhtemelen yakın gelecekte, bu alan adı alımının ayrıntılarını öğreneceğiz.

Twitter deyince mutlaka Elon Musk’un sahibi olduğu X.com’dan da bahsetmek gerekiyor. Geçtiğimiz ay Elon Musk, Twitter’ın X olarak yeniden markalandığını ve yeni bir geçici logo kullanılacağını belirten bir tweet attı. Bu konuda çok fazla tartışma yaşandı. Ben Twitter gibi çok güçlü bir marka isminde değişikliğe gidilmesinin uygun olmadığını düşünüyorum. Bir marka oluşturmak ve bu markanın bilinirliğini arttırmak çok zaman alan bir süreç ve bu süreci başarıyla tamamlayan Twitter dünyanın en çok bilinen markaları arasında yer alıyor. X.com da çok değerli bir marka ve Musk’ın sahip olduğu tüm şirketleri kapsayan bir ana marka olarak rahatlıkla kullanılabilir. Buna rağmen, Musk Twitter’ın marka ismini değiştirmeye karar verdi.

Daha fazla ne söyleyebilirim ki? Patron O, ve kendi yolunda yürüyor.             

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir