Alan Adları

Yeni gTLD’lerde ikinci düzey alan adı ve üst düzey alan adı (TLD) arasındaki uyum

Yeni bir alan adı arıyorsanız, hayalinizdeki proje için uygun bir .com alan adı bulmanız gerçekten oldukça zor olacaktır. Bu durumda, ya boşta olan bir .com alan adına uygun yeni bir marka adı bulacaksınız, ya da bütçeniz dahilinde, önceden kayıtlı bir alan adını sahibinden satın almanız gerekecek. Bu noktada yeni gTLD’ler uygun alan adı arayan proje sahiplerine yeni fırsatlar sunuyor.

Birlikte anlam oluşturma açısından, gTLD ve ccTLD’lerde ikinci düzey alan adı ve üst düzey alan adı arasında herhangi bir uyum aranmaz. Yeni gTLD tercihlerinde ise, bu durum farklı işliyor. Örneğin; design .com alan adında vurgu “design” kelimesi üzerindedir. “Design” ve “com” bir arada anlamlı yeni bir ifade oluşturmuyor. Ancak design .solutions alan adında “tasarım çözümleri” ibaresi ön plandadır. Burada ikinci düzey alan adı ve üst düzey alan adı bir araya gelerek yeni bir anlam kazanmaktadır.

Bu durumun nedeni yeni gTLD’lerin genel olarak anlamlı jenerik kelimelerden oluşmasıdır. Bu sayede ikinci düzey alan adı ile TLD’nin birleşimi anlamlı bir ifadenin oluşmasını sağlamaktadır. Bu, ikinci düzey alan adı ve TLD’yi birlikte markalamayı kolaylaştırmaktadır.

Bakalım zaman bize neler gösterecek. Yeni gTLD’lerle markalaşma daha da çekici hale mi gelecek? Yoksa yeni gTLD sahipleri hayallerindeki .com alan adına geçerek yeniden markalamanın hayalini mi kuracaklar? Bu, önemli ölçüde yeni gTLD’ler tarafından gerçekleştirilecek pazarlama faaliyetlerinin başarısıyla belirlenecek.

***

Not: Dr. Mustafa Kuruşçu’nun bu yazısı daha önce farklı internet sitelerinde yayınlanmıştır.

Please follow and like us:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir